Dikili Gündemi
İSTANBUL
Hafif Yağmur Bugün
16°C / 12°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
18°C / 18°C
‘Irak Başbakanı İbadi, Alman Dışişleri Bakanı Gabriel’in Erbil ziyaretini engelledi
‘Irak Başbakanı İbadi, Alman Dışişleri Bakanı Gabriel’in Erbil ziyaretini engelledi
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Erbil’e ziyaretinin Irak Başbakanı İbadi tarafından engellendiği ortaya çıktı. Habertürk’ün haberine göre, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Irak’a yapacağı ziyareti engellediği...
23 Kasım 2017 21:14
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Erbil’e ziyaretinin Irak Başbakanı İbadi tarafından engellendiği ortaya çıktı.

Habertürk’ün haberine göre, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Irak’a yapacağı ziyareti engellediği ortaya çıktı.

Der Spiegel’de yer alan haber göre Gabriel, Kasım ayı başında önce Bağdat’ı sonra da Erbil’i ziyaret edeceği bir Irak gezisi planlıyordu. Ancak Gabriel’in Erbil’i ziyaret etme isteği Irak Başbakanı İbadi’nin tepkisini çekti.

İbadi’nin şiddetle karşı çıktığı Erbil ziyareti için Almanya Başbakanı Angela Merkel de devreye girdi. Ancak Merkel de İbadi’nin fikrini değiştiremedi.

Irak yönetimi Gabriel’in Bağdat’ı ziyaret edebileceğini ancak Erbil’i ziyaret etmesinin istenmediğini belirtti. Bunun üzerine Sigmar Gabriel, Irak ziyaretini tamamen iptal etti.

Almanya, referandum sonrasında kısa bir dönem ara verse de IKBY’ye bağlı Peşmergelere silah desteği ve eğitim veriyor. Bağdat yönetiminin bu durumdan da memnun olmadığı belirtiliyor.

32 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa