Dikili Gündemi
İSTANBUL
Hafif Yağmur Bugün
16°C / 12°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
18°C / 18°C
Türkiye’nin İklim Karnesi: “Çok Kötü”
Türkiye’nin İklim Karnesi: “Çok Kötü”
Almanya’nın Bonn kentinde Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı. Salımların yüzde 90’ından sorumlu 56 ülkenin ve AB’nin değerlendirildiği rapor ile ülkelerin iklim...
15 Kasım 2017 21:22
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Almanya’nın Bonn kentinde Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı.

Salımların yüzde 90’ından sorumlu 56 ülkenin ve AB’nin değerlendirildiği rapor ile ülkelerin iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi. Türkiye 47’nci sırada yer alarak fosil yakıt üreticilerinin olduğu en kötü ülkeler arasında yer aldı.

klim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk üç sıranın boş bırakıldığı listede, yenilenebilir ve kişi başı salımlardaki ilerleme nedeniyle İsveç 4’üncü olurken, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Litvanya düşük emisyonları ve yüksek yenilenebilir enerji politikası ile beşinci oldu.

Fas ise yine en iyi ülkeler arasında bu senede girmeyi başardı. Fas, kömür santrallerine alım garantisi vermek, asfalt ve beton yatırımları üstüne politikalar yerine yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik vermesi, atmosfere az emisyon salarken 2030’a kadar arttırmayacak olması, enerjiyi kullanımını daha verimli hale getiren politikaları ile 6’ncı sırada yer aldı. Fas sıcaklık hedefini 2 °C altında tutma konusunda en uygun politikaya sahip ülke olarak gösteriliyor.

Türkiye neden bir Fas olamadı?

Türkiye HES’lerin yenilenebilir enerji sayılmasının avantajı ile yenilenebilir konusunda listede 14. sırada yer almasına rağmen, diğer konularda geride kaldı. Enerji kullanımında 42’nci, iklim politikalarında ise sonuncu olarak 60’ıncı sırada yer aldı.

Fas ise iklim politikalarında en üst sırada yer alan ülke oldu. Paris Anlaşmasını onaylamayan, onay için ada devletleri ve Afrika ülkelerinin yararlanabileceği fonlardan faydalanma şartını öne süren Türkiye, bu senede Litvanya ve Fas gibi ülkeler yerine Suudi Arabistan, İran, Rusya ve Kazakistan gibi fosil yakıt ihracatçısı ülkeler arasında yer aldı.

47’nci olmamız ne anlama geliyor?

350Ankara aktivistlerinin de katkı koyduğu raporda Türkiye’nin bir taraftan beton ve asfalt ile iklim felaketlerini hızlandırırken diğer taraftan daha pahalı ve iklimi değiştiren fosil yakıtları ithal etmeyi sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Türkiye’nin yerli kömür politikalarının ithal kömürü arttırdığını ve bu yüzden kömür, doğalgaz ve petrolünü ithal ettiği fosil yakıt tedarikçisi ülkeler ile aynı listede yer aldı.

350Ankara hakkında

350 Ankara: iklim değişikliğini durdurmak için mücadele eden bir eylem imecesidir. Atmosferde olması gereken karbondioksit miktarının milyonda 350 parçacık olmasını hedefler. Bugün bu rakam 400 parçacık mertebesindedir. 350 Ankara küresel düzeyde eylemlere destek verir, yerel mücadeleyi örgütler. 350 Ankara aktivistlerin ve destekçi örgütlerin gönüllü olarak çalıştıkları bir eylem aktivizmi olup Sivil İklim Zirvesi destekçilerindendir.

Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi dünyadan 300 iklim ve enerji uzmanın yardımı ile hazırlanıyor. Endeks, toplam seragazı salımından ülke politikalarına kadar çeşitli kıstaslara göre hazırlanıyor. (PT)

Raporun tüm metnine bu linkten ulaşabilirsiniz: www.germanwatch.org/en/ccpi

52 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa