Dikili Gündemi
İSTANBUL
Hafif Yağmur Bugün
16°C / 12°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
18°C / 18°C
Kerkük’te asıl büyük tehlike etnik gerginlik
Kerkük’te asıl büyük tehlike etnik gerginlik
Irak, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül bağımsızlık referandumuna kattığı tartışmalı bölgeleri geri aldı. Irak Başbakanı Haydar İbadi, İran destekli Şii ağırlıklı milis gücü Haşdi Şabi’nin de desteğiyle Barzani...
21 Ekim 2017 17:27
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Irak, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül bağımsızlık referandumuna kattığı tartışmalı bölgeleri geri aldı. Irak Başbakanı Haydar İbadi, İran destekli Şii ağırlıklı milis gücü Haşdi Şabi’nin de desteğiyle Barzani güçlerini Kerkük’ten çıkardı. İbadi, Barzani’ye diyalog çağrısı yapsa da bölgedeki huzursuzluk ve güvensizlik ortamı gün geçtikçe büyüyor. Dr. Muhammed Kayani, “Kerkük’teki durum iyi değil. Etnik gerginlik her geçen gün biraz daha tırmanıyor” diyor.

Gelinen noktada Barzani, İran destekli Irak ordusunun operasyonuyla üç yıl önceki sınırlarına çekilmek zorunda kaldı. Irak, IKYB’ye bağlı kentlere düzenlediği askeri harekatın ardından, tartışmalı bölgeleri kontrolüne aldı. Bölgedeki kaos ve güvensizlik ortamı ise sürüyor. Siyasetçi ve Irak parlamentosu eski üyesi Dr. Muhammed Kayani, bölgedeki son duruma ilişkin BirGün’e değerlendirmelerde bulundu.

Etnik tartışmalar
Türkmen milliyetçilerinin, Irak ordusunun kontrolü ele geçirmesiyle kentteki Kürt sembollerine saldırarak, etnik gerginliği artırdığını söyleyen Kayani, “Öte yandan Barzani medyası, süreçteki popülariteyi kazanmak için Kürt milliyetçiliğini tetiklemeye çalışıyor” diye konuştu. Kerkük’teki Kürt nüfusunun, Kürdistan bayrağını yakan bazı Türkmenlerle karşı karşıya gelebileceğini belirten Kayani, “Yakın zamanda, kentin farklı sakinleri arasında ayrışmaya neden olacak etnik bir tartışma alevlenebilir. Kaos yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve İbadi’ye imtiyaz
Süreçte saf dışı bırakılan Barzani’nin, Kürtler arasındaki otoritesine yeniden kavuşmak için İbadi’ye birçok konuda imtiyaz sunabileceğinin altını çizen Kayani, “Barzani’nin eski gücüne kavuşmak için Türkiye’ye de birçok hizmet sunabileceğini düşünüyorum” dedi. Kayani, Irak merkezi hükümetinin Erbil’i de ele geçirmesi durumunda ise Barzani’nin nasıl bir hamle yapacağının kestirilmesinin zor olacağını kaydetti.

66 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa