Dikili Gündemi
İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
26°C / 16°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
25°C / 25°C
İZMİR
Sağanak Yağışlı Bugün
23°C / 23°C
Okullarda uyum haftası bugün başladı
Okullarda uyum haftası bugün başladı
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacak öğrenciler, uyum haftası kapsamında bugün okula başladı. 2017-2018 eğitim-öğretim haftası 18 Eylül’de başlayacak. Okul öncesi, ilkokul birinci, ortaokul beşinci ve lise dokuzuncu sınıfa...
11 Eylül 2017 21:16
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacak öğrenciler, uyum haftası kapsamında bugün okula başladı.

2017-2018 eğitim-öğretim haftası 18 Eylül’de başlayacak. Okul öncesi, ilkokul birinci, ortaokul beşinci ve lise dokuzuncu sınıfa devam edecek öğrenciler ise, uyum haftası kapsamında bugün okula başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt genelinde uygulanan uyum haftası,  “Öğrencilerin okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, öğrenme ortamı, öğretmenleri ve arkadaşlarını tanımalarına yardımcı olmak” için 2006-2007 eğitim öğretim yılından bu yana uygulanıyor. Uyum haftasına, bu yıl lise dokuzuncu sınıf öğrencileri de eklendi. Buna göre, okul öncesi, ilkokul birinci, ortaokul beşinci ve lise dokuzuncu sınıfa devam edecek öğrenciler için uyum haftası 15 Eylül Cuma günü sona erecek.

DİKİLİ’DE TAM GÜN EĞİTİM NORM FAZLASI ÖĞRETMEN YARATTI

Okulların tam gün eğitime geçmesiyle Dikili’de yaklaşık 17  sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düştü.

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünün Tam Gün Eğitim Sistemi’ne (09.00-15.00) geçiş için çalışma başlattığını, bazı okulların sisteme dahil edildiğini söyledi. İzmir’de mevcut durumda 2942 okul binası, 22 bin 163 dersliğin mevcut olduğunu belirten Başkan Demir, “İlk ve orta okulda derslik başına ortalama 32, genel orta öğretimde 27, mesleki ve teknik eğitimde ise derslik başına 34 öğrenci düşmektedir. İzmir’imizin 4 bin 500 ek dersliğe ihtiyaç varken, bu sistemde tam güne geçilmesi derslik başına düşen öğrenci sayısının ortalama yüzde 60 civarında artması demektir. İlimizde derslik başına düşen öğrenci sayısının, fazla olduğu düşünülürse gelecek yeni durumun eğitim ve öğretime hiçbir katkı sunmayacağı, aksine yeni sorunlarla karşı karşıya kalacağımız aşikardır. Okullarımız tarafından talebi olmayan Tam Gün dönüşümlerinin ertelenerek öğretmen, öğrenci ve velilerimizi mağdur etmeyecek bir şekilde planlanması ve 2018-2019 eğitim yılında hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

70 kez okundu

Okullarda uyum haftası bugün başladı Yazısına 2 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa