Dikili Gündemi
İSTANBUL
Kuvvetli Sağanak Bugün
13°C / 11°C
ANKARA
Yağışlı Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Yağışlı Bugün
19°C / 19°C
Dikili Gündemi

Dikili Gündemi
 • Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu Toplama”etkinliği gerçekleştirdi
  Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu To
 • 300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
  300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
 • Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
  Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
 • Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
  Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
 • Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
  Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
  29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
 • KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili oldu
  KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili ol
 • 10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenler Anıldı
  10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenl
 • Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
  Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
 • Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
  Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
Şeytan Sofrası ranta mı kurban ediliyor?
Şeytan Sofrası ranta mı kurban ediliyor?
Balıkesir´in Ayvalık İlçesi’nde, geçen Perşembe günü 15 hektarlık ormanın zarar gördüğü, Şeytan Sofrası eteklerinde bugün de yangın çıktı. Ayvalık İlçesi Şeytan Sofrası eteklerinde bugün saat 15.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çıktı....
21 Ağustos 2017 17:19
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Balıkesir´in Ayvalık İlçesi’nde, geçen Perşembe günü 15 hektarlık ormanın zarar gördüğü, Şeytan Sofrası eteklerinde bugün de yangın çıktı.

Ayvalık İlçesi Şeytan Sofrası eteklerinde bugün saat 15.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çıktı.

FOTO: DHA

Yaklaşık 3 dönüm alanda etkili olan yangına 4 arazöz ve 2 iş makinesi ile müdahale edildi. Yangın, ekiplerin yoğun çabası sonucu kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

Ayvalık Şeytan Sofrası'nda yangın

Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.dha

 

CHP’li vekilden Şeytan Sofrası’ndaki yangın için önemli iddia
CHP Balıkesir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm, Ayvalık’ta Hakkıbey Yarımadası’nda Şeytan Sofrası’nın hemen altında çıkan yangında sabotaj ihtimalini Meclis gündemine taşıdı.

Ayvalık’ın Hakkıbey Yarımadası’nda 17 Ağustos perşembe günü öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerinde kontrol altına alınan yangının çıkış nedeni hala netlik kazanmadı. 5 hektarlık çamlık ve zeytinlik alanın küle dönüştüren, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın doğal güzelliğini bozan yangındaki sabotaj olasılığı CHP Balıkesir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm tarafından TBMM’ye taşındı.

Son günlerde Balıkesir’de en turistik ormanlarda yangın çıktığına dikkat çeken CHP’li Tüm, Ayvalık’ta da sabotaj olasılığının yüksek olduğunu söyledi:

“Son 1 aydır Balıkesir’in en güzel ormanlarında yangınlar olmaya başladı. 9 Ağustos tarihinde dünyanın en önemli oksijen merkezlerinden Kaz Dağları’nda dört farklı noktada yangın çıktı ve 1 kişi kundaklama şüphesiyle tutuklandı. Şimdi de Ayvalık Şeytan Sofrası’nda yangın çıktı ve ekiplerin çabasıyla 3 saat içinde kontrol altına alındı. Ayvalık’taki yangın alanı, tabiat parkın en güzel yerlerinden biri ve doğal SİT alanıdır. Bölgenin normalde sıkı denetim altında olması lazım. Orada herkes elini- kolunu sallayarak parka giremez, ateşle piknik yapamaz, bitkiler toplayamaz, hayvan otlatamaz. Ama nedense denetim eksikliğinden midir bilinmez, bir yangın çıkıyor ve 5 hektarlık alan kül oluyor. Yangınlar nedense hep turistik bölgelerde çıkıyor ve ormanları hep ‘parsel parsel’ yakıyor. Ayvalık’ta yanan bölgeye tatil köyü veya otel inşaatı yapılacağına dair kamuoyunda ciddi şüpheler var. Ayvalık’a yönelik eğer birilerinin böyle bir planı varsa orada bunu yapamayacaklarını çok iyi bilsinler. Rant talan ekonomisine asla geçit vermeyeceğiz.”

YAPILAŞMAYA AÇILACAK MI?

Tüm, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Giriş ve çıkışları Orman Müdürlükleri tarafından denetim altında olan, ateşle piknik yapmanın yasak olduğu Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda çıkan yangının sebebi nedir?

Ayvalık Tabiat Parklarını koruması gereken Milli Parklar Müdürlüğü’nün Burhaniye’de olduğu iddiası doğru mudur? Ayvalık’ta yangından tahrip olan bölgenin yapılaşmaya açılması söz konusu mudur?

Bölge doğal hayatın tekrar oluşturulması adına yeniden ağaçlandırılacak mıdır?

İktidarınız döneminde kundaklama ve sabotaj nedeniyle çıkan yangın sayısı kaçtır? Bu yangınlar sonucu kaç kişi hakkında cezai işlem başlatılmıştır?

İktidarınız döneminde yangın sonrası imara açılan ormanlık alan sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı yangın öncesi doğal SİT alanı olarak belirlenmiştir?

İktidarınız döneminde insan kaynaklı çıkan yangınlarda kaç hektarlık ormanlık alan yok olmuştur?”

108 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa