Dikili Gündemi
İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
26°C / 16°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
25°C / 25°C
İZMİR
Sağanak Yağışlı Bugün
23°C / 23°C
Papa’dan dünya liderlerine göçmen ve mülteci çağrısı: Keyfi sınırdışılar son bulsun
Papa’dan dünya liderlerine göçmen ve mülteci çağrısı: Keyfi sınırdışılar son bulsun
  Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, dünya liderlerine yönelik Mülteci ve Göçmen Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Papa, göçmen ve mültecilerin keyfi ve toplu halde sınır dışı edilmelerini eleştirerek, bu...
21 Ağustos 2017 17:15
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

 

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, dünya liderlerine yönelik Mülteci ve Göçmen Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Papa, göçmen ve mültecilerin keyfi ve toplu halde sınır dışı edilmelerini eleştirerek, bu durumdaki kişilerin vize işlemlerinin kolaylaştırılıp yaygınlaştırılması çağrısında bulundu.

atikan Şehir Devleti Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, mülteciler ve göçmenlere nasıl davranılması gerektiği ve onlara sunulması gereken olanaklara ilişkin bir mesaj yayımlayarak, dünya liderlerine çağrıda bulundu.

Papa, Katolik Kilisesi’nin dünya çapında 14 Ocak 2018’de 104’üncüsünü kutlayacağı Mülteci ve Göçmen Günü için bir mesaj yayımladı.Göçmenlerin ve mültecilerin, özellikle de haysiyet ve temel haklarının garanti altına alınmadığı ülkelerine doğru keyfî ve toplu halde sınır dışı edilmelerini eleştiren Papa, bunun, sorunun kalıcı çözümü olmadığını ifade ederek, insani vizelerin kolaylaştırılıp, yaygınlaştırılması çağrısı yaptı.

ZEL GEÇİCİ VİZE ÖNERİSİ

Papa, ülkesindeki çatışmalardan kaçanlara “özel geçici vizeler” verilmesinin uygun olacağını ekledi. Papa ayrıca, İtalya’da da bir süredir tartışılan, göçmen ailelerin çocuklarına doğdukları ülkenin vatandaşlığının verilmesi politikasına destek verdi. Papa Francesco, daha fazla ülkenin “savunmasız mülteciler için” insani koridor programları uygulamasını dilediğini de ekledi.

196 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa