Dikili Gündemi
İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
26°C / 16°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
25°C / 25°C
İZMİR
Sağanak Yağışlı Bugün
23°C / 23°C
NASA güneş tutulmasını canlı yayınlıyor
NASA güneş tutulmasını canlı yayınlıyor
  Merakla beklenen güneş tutulmasına saatler kaldı. Uzun zamandır beklenen bu tarihi anı daha iyi kaydedebilmek ve görebilmek için bilim insanları büyük bir çalışma içine girdi. Profesyonel fotoğrafçılar ve gök...
21 Ağustos 2017 18:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

 

Merakla beklenen güneş tutulmasına saatler kaldı. Uzun zamandır beklenen bu tarihi anı daha iyi kaydedebilmek ve görebilmek için bilim insanları büyük bir çalışma içine girdi. Profesyonel fotoğrafçılar ve gök bilimciler de bu anı kaydedebilmek için sıraya girenler arasında. Tutulma, Avustralya, Brezilya ve Kuzey Amerika’da görülebilecek.

Uzun zamandır beklenen güneş tutulmasının 90 dakika sürmesi bekleniyor. Yalnızca ABD kıtasından çıplak gözle izlenebilecek olan güneş tutulmasının bugüne kadar gerçekleşen en büyük tutulma olacağı bildirildi. Uzmanlar, ABD’de olmasanız dahi bugün içerisinde güneşe çıplak gözle bakılmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Bir dahaki büyük tutulmanın ise 12 Ağustos 2045’de olması bekleniyor. Türkiye’de ise güneş tutulmasını tam olarak izleyebilmek için en yakın tarihlerin 30 Nisan 2060 ya da 3 Eylül 2081 olduğu bildirildi.

Dünyanın her yerinden insanlar bu doğa olaya tanık olabilsin diye ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) internet sitesinden tutulmayı canlı olarak yayınlayacağını açıkladı.

54 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa