Dikili Gündemi
İSTANBUL
Kuvvetli Sağanak Bugün
13°C / 11°C
ANKARA
Yağışlı Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Yağışlı Bugün
19°C / 19°C
Dikili Gündemi

Dikili Gündemi
 • Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu Toplama”etkinliği gerçekleştirdi
  Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu To
 • 300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
  300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
 • Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
  Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
 • Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
  Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
 • Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
  Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
  29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
 • KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili oldu
  KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili ol
 • 10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenler Anıldı
  10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenl
 • Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
  Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
 • Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
  Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
KESK: Toplu görüşmelerde orta oyununa son
KESK: Toplu görüşmelerde orta oyununa son
Memur zamları için toplu sözleşme görüşmeleri sona erdi. Zamlarla ilgili açıklama yapan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “2018 yılı için ilk ve ikinci altı ay için yüzde 3.5, 2019 altı ay...
21 Ağustos 2017 17:12
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Memur zamları için toplu sözleşme görüşmeleri sona erdi. Zamlarla ilgili açıklama yapan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “2018 yılı için ilk ve ikinci altı ay için yüzde 3.5, 2019 altı ay için yüzde 4 ikinci altı ay için yüzde 5 olarak son teklifimiz verdik” dedi. KESK, masada olan olmayan bütün sendikalara, “Bu orta oyununa birlikte mücadele edelim” çağrısı yaptı.

Sakarya Meydanı’nda oturma eylemi ve basın açıklaması yapan KESK, hükümetin zam teklifini “sefalet zammı” olarak değerlendirdi. KESK’in açıklamasına eşbaşkanların yanı sıra işkolu sendikaları, MYK üyeleri ve Ankara Şubeler Platformu da katıldı.

“ORTADA BİR OYUN VAR”

Açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Masada ‘bu teklife kapalıyız’ kartını gösterme dışında sesi soluğu çıkmayan sendikaların emekçilerin sorunlarına deva olması beklenemez. Bugün kamu hizmetlerinin özelleştirilmesine, kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına, tasfiye ve kadrolaşmada sesleri çıkmayan hatta bu politikalara ortak olan sendikalardan bir şey çıkmayacağı açıktır. Biz biliyoruz ki ortada oynanmakta olan bir oyun var. Bu oyunun komedi mi, trajedi mi, dram mı olduğuna karar vermiyorlar. Bize göre bu oyun tam da bir orta oyunudur.
Bir konfederasyon başkanı bu zammı kabul etmeyeceklerini yeni teklifler için telefonlarını açık tuttuklarını ifade etti. Ancak bekleyiş nafile, ne arayan var ne soran. Bizler başından beri söylüyoruz, iktidar desteğiyle abat olunmaz. Olunsa da ömürleri iktidarların ömrü kadar olunur.”

“KABUL EDERLERSE ŞAŞIRMAYIZ”

Bozgeyik, “Yüzde 3’lük artışla çalışma süresi 35 yıl olan öğretmen maaşında 96 liralık bir artış olacak. Bu günlük 3 lira 20 kuruşa denk gelecektir. Oysa bugün bizim hesaplarımıza göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 800 liradır. Yüzde 3’lük artış yoksulluk sınırına dahi yaklaşmamaktadır. Bu arada Başbakan, Cumhurbaşkanı devreye girebilir ‘Bu teklife kapalıyız’ sendikacılarını çağırabilir, onlar da itirazsız imza atabilirler. Buna şaşırmamak gerek” diye konuştu.

“ORTAK MÜCADELE YÜRÜTELİM”

“Yapılacak sefalet artışlarından dolayı kimse bizden boyun eğmemizi, biat etmemizi ve diz çökmemizi beklemesin” diyen Bozgeyik, şu çağrıyı yaptı: “Bu taleplerimiz emekçilerin insan olmaktan kaynaklı doğal haklarıdır. Bu nedenle 1 Ağustos’tan bu yana sendika konfederasyonlarına, tüm emekçilere yaptığımız çağrımızı yineliyoruz: Gelin birlikte bu haksızlığa karşı ortak mücadele yürütelim! Kararı birlikte alalım! Emekçilerin ağırlıklı iradesi ile harekete geçelim.”

94 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa