Dikili Gündemi
İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
26°C / 16°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
25°C / 25°C
İZMİR
Sağanak Yağışlı Bugün
23°C / 23°C
Ayvalık Tabiat Parkı için sevindiren karar
Ayvalık Tabiat Parkı için sevindiren karar
ürkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Tabiat Parkının mutlak koruma alanı statüsünü kaldıran revizyonun planının iptali davası kesinleşti. ürkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Tabiat Parkının Mutlak Koruma...
1 Ağustos 2017 15:05
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

ürkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Tabiat Parkının mutlak koruma alanı statüsünü kaldıran revizyonun planının iptali davası kesinleşti.

ürkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Tabiat Parkının Mutlak Koruma alanı statüsünü kaldıran 2009 Revizyon Planının iptal davası Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararıyla kesinleşti. Ayvalıklılar tarafından sevinçle karşılanan mahkeme kararı  ile koruma statüleri kaldırılarak “sınırlı kullanım statüsü” verilen yerler tekrar mutlak koruma altına alındı.

ZENGİNLERİN İŞTAHINI KABARTTI

Ayvalık Tabiat Parkı, yaklaşık 17.950 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük Tabiat Parkı olarak 1995 yılında ilan edildi. Daha sonra 2004 yılı Plan Kararları ve Plan Hükümleri ile parkın önemli bir bölümü ‘Mutlak Koruma Alanı’ olarak belirlendi. 2007 yılından sonra ülke zenginlerinden birçok ismin bölgede arazi ve mülk almaya başlamasının kokusu çok geçmeden ortaya çıktı. Bir süre sonra Tabiat Parkının koruyucu hükümleri yok edilerek, yapılaşmanın, eski eserleri farklı amaçla kullanmanın yolunu açmak üzere ‘2009 Yılı Revizyon Planı’ hazırlandı. ‘Mutlak Koruma Alanları’nın önemli bir bölümü ‘Sınırlı Kullanım Alanları’na dönüştürüldü. Plan değişikliğindeki amaç manastırlarla ilgili yapılan maddede kendini açık ediyordu. Eski plan hükümlerinde manastırlar sadece müze olarak kullanılabilir derken, “ bu yapılara yeni fonksiyon yüklenebilir” maddesi koydurulması dikkat çeken bir ayrıntıydı. Ayvalık Adaları Tabiat Parkının, Kuzey Ege’de nadiren bozulmamış çok büyük bir alan olması rant değerini yükseltmişti.

73 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa