Dikili Gündemi
İSTANBUL
Kuvvetli Sağanak Bugün
13°C / 11°C
ANKARA
Yağışlı Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Yağışlı Bugün
19°C / 19°C
Dikili Gündemi

Dikili Gündemi
 • Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu Toplama”etkinliği gerçekleştirdi
  Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu To
 • 300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
  300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
 • Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
  Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
 • Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
  Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
 • Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
  Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
  29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
 • KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili oldu
  KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili ol
 • 10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenler Anıldı
  10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenl
 • Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
  Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
 • Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
  Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
Manisa’da askeri birlikte bir zehirlenme vakası daha
Manisa’da askeri birlikte bir zehirlenme vakası daha
23 Mayıs’ta Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki yaşanan zehirlenme vakasının ardından Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Alayında da bir zehirlenme vakası yaşandı. Birliğe bağlı 150’den...
28 Mayıs 2017 18:32
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

23 Mayıs’ta Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki yaşanan zehirlenme vakasının ardından Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Alayında da bir zehirlenme vakası yaşandı. Birliğe bağlı 150’den fazla asker besin zehirlenmesi şüphesi ile Kırkağaç, Akhisar ve Soma’daki hastanelere dağıtıldı. Yemekten etkilenen asker sayısının yükseldiği belirtiliyor.

Bir askerin kırmızı kodla yani acil müdahale edilmesi gereken hasta olarak tanımlanmış durumda. Besin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan askerler gruplar halinde hastanelere dağıtılıyor. Kırkağaç Devlet Hastanesi 57, Soma Devlet Hastanesi 20, Medigün’de 7, Kırkağaç 6. Jandarma Komando alayında ise 250-300 arası tedavi gören asker olduğu öğrenildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Biçer, Twitter hesabında yaptığı açıklamalarda, hastane koşullarının daha fazla asker için hazırlandığını ifade ederken zehirlenen asker sayısının da artacağının düşünüldüğünü söyledi.

“Etli yemekten kaynaklı bir zehirlenme”

Biçer, besin zehirlenmesine neyin sebep olduğu hakkında ise “Askerlere akşam yemeğinde etli sebze yemeği ve pilav verilmiş. Yine etten kaynaklı bir vaka. Salmonella bakterisi; hayvan, kesilme anından itibaren hijyen kurallarına uymadan saklanıp pişirilmediğinde hastalığa yol açıyor. Neden bu. Askerlerin şikayetleri Manisa’daki kışladaki askerlerin şikayetleri ile aynı. Akşam yemeğinde yenen etten sonra başlayan bulantı ve ağrılar” dedi.

Üstünü kapatmaya çalışıyorlar

Kırkağaç Devlet Hastanesi’ndeki sivil doktorlar ve olay sonrasında hastaneye gelen askeri doktorlar, yaşanan hadisenin ‘psikolojik’ olduğunu iddia ederken, gazetecilerin görüntü almasını engellediler.

Valilik: 150 asker hastaneye kaldırıldı, enfeksiyon bulgusuna ratlanmadı

Konuya ilişkin Manisa Valiliği resmi sitesinden bir açıklama yapıldı. Açıklamada 150 askerin mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldığını fakat ciddi bir zehirlenme bulgusuna rastlanılmadığını iddia etti.

Açıklama şu şekilde:

Kırkağaç Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’nda kadrolu ve eğitim görmekte olan 6 bin erattan 150 kadarı mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ile Alay Tabipliğine müracaat etmiş, saat 23.00 itibariyle 70 asker sağlık kuruluşlarında müşahede altına alınmıştır. Sağlık kuruluşlarında yapılan ilk değerlendirmede ciddi bir zehirlenme ya da enfeksiyon bulgusuna rastlanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

232 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa