Dikili Gündemi
İSTANBUL
Kuvvetli Sağanak Bugün
13°C / 11°C
ANKARA
Yağışlı Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Yağışlı Bugün
19°C / 19°C
Dikili Gündemi

Dikili Gündemi
 • Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu Toplama”etkinliği gerçekleştirdi
  Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu To
 • 300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
  300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
 • Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
  Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
 • Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
  Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
 • Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
  Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
  29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
 • KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili oldu
  KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili ol
 • 10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenler Anıldı
  10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenl
 • Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
  Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
 • Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
  Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
Soma: 3 yıldır dinmeyen acı
Soma: 3 yıldır dinmeyen acı
Manisa’nın kömür havzası Soma’da üç yıl önce bugün 301 işçi, daha fazla kömür çıkarılarak, patronun daha fazla para kazanması uğruna yaşamını yitirdi. Manisa’nın kömür havzası Soma’da üç yıl önce bugün,...
13 Mayıs 2017 13:43
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Manisa’nın kömür havzası Soma’da üç yıl önce bugün 301 işçi, daha fazla kömür çıkarılarak, patronun daha fazla para kazanması uğruna yaşamını yitirdi.

Manisa’nın kömür havzası Soma’da üç yıl önce bugün, Türkiye’nin en büyük işçi katliamı yaşandı. 301 işçi, daha fazla kömür çıkarılarak, patronun daha fazla para kazanması uğruna yaşamını yitirdi. Geride 432 babasız çocuk ve derin bir acı kaldı.
Yarın yapılacak mitinge hazırlanan aileler, Soma’yı ve çevresini afişlerle donattı. Soma Kaymakamı, resmi törenleri bahane ederek mitingi yaptırmak istemedi önce. Aileler ise kararlı olduklarını vurguladı.

Görüştüğümüz aileler, acılarının ilk günkü kadar taze olduğunu dile getirerek hem miting için bugün 14.30’da TKİ önünde toplanma çağrısı hem de davalara katılım çağrısı yaptı.

Göz göre göre gelen katliamda, eşini, çocuğunu, kardeşini, babasını yitiren madenci aileleri sorumluların hesap vermesi, bu davanın örnek olması ve kendi çektikleri acıları başkaları çekmesin diye üç yıldır mücadele veriyor.

‘TABİATIN CANLANMASINI KISKANIR OLDUK’

Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, mayıs ayı geldiğinde aynı acıları tekrar yaşadıklarını belirtiyor. “Mümkün olsa da mayıs ayını takvimlerden çıkarsak” diyor. “Çiçeklerin açmasını, kuşların ötmesini, tabiatın canlanmasını kıskanır olduk. Tabiat canlanıyor ama bizim çocuklarımız geri gelmeyecek” diyor.

SAVCI MAHKEMEYİ ÜÇ DURUŞMA OYALADI

3 yıldan beri adaletin yerini bulması için mücadele verdiklerini dile getiren Çolak, üç mahkemedir mütalaa vermeyen Savcı Şükrü Akyol’a geçen duruşma gösterdikleri tepkiyi hatırlatıyor. Akyol’un Soma davasından alınarak Aydın’a atandığını belirten Çolak mahkemenin seyrine dair şunları söylüyor: “Kurtulduk diye düşünüyoruz. Üç mahkemedir oyaladı. Tutukluluğun da belli bir süresi var o süreyi yakalamak için sanki sanıklardan yana tavır alarak bu hale getirdi. Bu gücü kimden alıyor, nereden alıyor, sermayenin mi baskısı var yoksa siyasi iktidarın mı bir baskısı var anlamış değiliz. Tam da sanıkların ve avukatlarının istedikleri oldu.

Mahkemenin de 11 Temmuz’a kalması bizi düşündürdü. Haziranın 15’inden itibaren hakim ve savcı atamaları var. Bizim hakimin de kalır mıyım gider miyim diye düşündüğünü sanıyoruz. Eğer buradan sürülürse, bu dosyadan alınırsa kamuoyunda iyi birisi olarak anılacak kendisi. Belki de bilinçli olarak hakim ve savcı atamalarından sonraya bıraktı. Bizim isteğimiz hakimin bu dosyada kalmasından yana. Kalırsa da iyi bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum ama yine de o mahkeme başkanına güveniyorum. Son mahkemede bütün sanık ve sanık avukatlarının taleplerini reddetti. Sanıklar ve sanık avukatları mahkeme heyeti ile ilgili FETÖ ve sabotaj olaylarını yeterince araştırmadıkları gerekçesiyle Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundular. Can Gürkan ulu orta, ‘Biz senin hakkında suç duyurusunda bulunduk’ dedi mahkeme başkanına. ‘Keser döner sap döner gün gelir hesap döner’ diyerek, aba altından resmen sopa göstererek tehdit ettiler hakimi ve heyeti.”

UNUTMADIKLARINI GÖSTERSİNLER

Türkiye’nin, yürütmenin çalışmadığı, yargının adil olmadığı, KHK’lerle yönetilen bir ülke haline geldiğini belirten Çolak, “Her gün bir aydını, akademisyeni, gazeteciyi, özgür düşünceli birini gözaltına alıp tutukluyorlar. Burada ne kadar yargıya güvenebiliriz? Güvenmek istiyoruz ama adaletli bir karar çıkacağına da inanmıyorum” diyor.

Davada ne karar verilirse verilsin, üst mahkeme ve AİHM’ye kadar gideceklerini ifade eden Çolak, kendileri için bugün yapacakları mitingin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Güçlü bir katılımın 11 Temmuz’daki mahkemeyi de besleyeceğini düşündüğünü dile getiren Çolak, “13 Mayıs 2014’te nasıl duyarlı oldularsa, ‘Unutursak kalbimiz kurusun’ dedilerse, bir kere daha unutmadıklarını görmek için 13 Mayıs’ta Soma’daki mitinge destek vermeye ve 11 Temmuz’daki mahkemeye bekliyoruz. Davanın bu süreci artık çok önemli. Gelecek savcı ne diyecek bilmiyoruz ama biz mütalaa bekliyoruz artık” diyor.

365 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa