Dikili Gündemi
İSTANBUL
Kuvvetli Sağanak Bugün
13°C / 11°C
ANKARA
Yağışlı Bugün
12°C / 12°C
İZMİR
Yağışlı Bugün
19°C / 19°C
Dikili Gündemi

Dikili Gündemi
 • Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu Toplama”etkinliği gerçekleştirdi
  Tema Vakfı Dikili’de “Meşe Palamudu To
 • 300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
  300 Polisle Uyuşturucu Operasyonu
 • Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
  Ekoloji örgütleri Bergama’da buluştu
 • Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
  Dikili’de Ata’ya oratoryolu anma
 • Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
  Denize Atlayan 2 Kaçak Kurtarıldı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
  29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu
 • KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili oldu
  KHK mağduru Duygu Şahlar’ın durağı Dikili ol
 • 10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenler Anıldı
  10 Ekim’de Ankara’da Yaşamını Yitirenl
 • Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
  Şubadap Müzik Gurubu Dikilili çocuklarla buluştu
 • Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
  Eğitimin sorunları masaya yatırıldı
Peri Vadisi’ndeki acele kamulaştırmalara tazminat ödenecek
Peri Vadisi’ndeki acele kamulaştırmalara tazminat ödenecek
Dersim ile Elazığ illeri arasındaki Peri Vadisi’nde Pembelik Barajı nedeniyle topraklarına el konulan Akkuş köylülerinin Anayasa Mahkemesine (AYM) götürdükleri davadan köylüler lehine karar çıktı. AYM, köylülerin mülkiyet hakkına haksız tecavüz...
7 Mayıs 2017 09:26
Font1 Font2 Font3 Font4
Dikili Gündemi

Dersim ile Elazığ illeri arasındaki Peri Vadisi’nde Pembelik Barajı nedeniyle topraklarına el konulan Akkuş köylülerinin Anayasa Mahkemesine (AYM) götürdükleri davadan köylüler lehine karar çıktı. AYM, köylülerin mülkiyet hakkına haksız tecavüz edildiği gerekçesiyle maddi ve manevi tazminata hükmetti.

KÖY SULAR ALTINDA KALDI

Limak Holding tarafından 2008 yılında Peri Vadisi’nde başlanılan Pembelik Barajı inşaatı için Akkuş köyünün arazilerine acele kamulaştırma kararı ile el konuldu. Köylülerin açtığı dava sonrası Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı vermesi baraj inşaatını durdurmazken, su tutan baraj sonrası köylülerin arazileri sular altında kaldı. Konuyu AYM’ye taşıyan Köylülerin Avukatı Mehmet Horuş önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararının pilot bir karar olduğunu ve 200’e yakın dava için benzer seri kararlar beklediklerini söyledi.

DEVLETİN KAMU GÜCÜNÜ KULLANARAK MÜDAHALESİ İHLAL SAYILDI

Avukat Mehmet Horuş, Resmi Gazete’de acele kamulaştırmaları mahkum eden AYM kararının hemen üstünde 10-15 ilde yeni acele kamulaştırma kararları olduğuna dikkat çekti.

Danıştayın daha önce acele kamulaştırmaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 1 No’lu Protokolüne aykırı olduğunu söyleyen yüzlerce kararı olduğunu aktaran Horuş, buna karşın Danıştayın verdiği yürütmeyi durdurma kararlarını Asliye Hukuk Mahkemelerinde uygulatmakta zorlandıklarını ifade etti. “Mahkemeler el koymaları onaylayıp geçiyor ve inşaat faaliyetleri başlıyordu. Bu nedenle yürütmeyi durdurma kararları için geç kalınıyordu. Dolayısıyla fiili bir durumla karşı karışaydık. Bu kararında AYM Adli yargı ile idare yargıdaki bu çelişkiyi tartıştı ve bunun dayanağının aslen Bakanlar Kurulu kararı olması nedeniyle Danıştayın kararının esas alınması gerektiğini belirtti” diye konuştu.

AYM’nin davayı “Mülkten barışçıl yararlanma hakkının ihlali” kavramı ekseninde değerlendirdiğini belirten Horuş, devletin üstün kamu gücü kullanarak müdahale etmesinin ihlal olduğu sonucuna varıldığını vurguladı.

DANIŞTAY KARARINA UYULMADI

Peri Vadisi’ndeki barajla ilgili dava devam ederken açtıkları dava sonrası Danıştaydan yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını aktaran Horuş, “Bu karardan sonra ‘Davanın dayanağı kalmadı ya bekletin ya da düşürün’ dedik. Mahkeme Danıştay kararını dinlemedi ve baraj inşaatı devam etti” dedi.

200 DOSYADAN AYNI KARARI BEKLİYORUZ

AYM’nin bu kararında, vatandaşın arazisinin sular altında kaldığı için artık alınamayacağını, bu arazilerin değer tespitinin asliye hukuk mahkemelerinde yapılmasını istediğini kaydeden Horuş, “Ama bunun dışında ayrıca mülkiyet hakkına haksız tecavüz nedeniyle bir tazminat ödenmeli dedi. Bunun miktarını da maddi tazminat olarak 4 bin 800 TL ve bir de kişi başı
5 bin TL manevi tazminat olarak belirledi” diye konuştu.

137 kez okundu

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

*


Yukarı Geri Ana Sayfa